Yazılarım

Yazılarım

Anaokuluna Başlamada Uyum Süreci

Anaokuluna başlama aile ve çocuk için çok önemli bir adımdır. İlk üç yıl çocuk anne babasını model olarak görür anne ve babasından alabileceğini alır ve kendisine tanınan fırsatlar ölçüsünde bir psiko-sosyal olgunluğa varır; ancak bu gelişim sınırlıdır. İşte bu dönemde okul öncesi eğitim devreye girerek çocuğun gelişim alanlarını destekleyici çalışmalar yapar.

Anaokuluna başlama çocuğun sosyalleşme sürecinde önemli bir basamaktır. Çocuk tanıdğı aile ortamından kurallarını hiç bilmediği başka bir toplumsal ortama geçiş yaşamaktadır. Kısaca aileden ayrılmaya ilk adımdır. Bu süreçteki bilinmezlikler ve aileden ayrılma süreci bazı çocuklar sancılı olabilir.

Aşırı koruyucu ve aşırı hoşgörülü ailelerden gelen çocuklarda  bu uyum problemleri daha fazla yaşanmaktadır. Çocuk okula ve öğretmene alıştıktan ve güven duyduktan sonra bu problemler yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır. Bazıları ilk hafta okula çok istekli gelip sonradan okula gitmek istemeyebilir. Bunun nedeni başta okul onun için bir park ve oyun yeri gibi gelir. Zamanla annesini özleme başlar ve okul kavrama çocukta oluşmaya başlar eve geri dönmek isteyebilir. Bazı çocuklar ise en başta tepkisel davranır.

Bu süreçte ailede kaygılar gözlenmekte ve çocuklarını bıraktıkları için suçluluk duygusu yaşabilmektedir. Bu çocuktaki okul korkusunu da tetikleyen bir faktördür. Bu nedenle özellikle annenin rahatlığı ve okula duyduğu güven uyum süreci için çok önemlidir.

UYUM SÜRECİNDE AİLELER NASIL DAVRANMALIDIR?

  1. Kararlı ve sabırlı olunmalıdır. Önce kendi yaşadığınız korku ve kaygılarınızla başa çıkarak okula güven duymalısınız . Unutmayın çocuklar iyi birer gözlemcidir.
  2. Çocuğunuzla okulu hakkında konuşun, okulu beraber gezin, internet sitesinden okul fotoğraflarına bakın, onunla sohbet edin, sorularını sabırla yanıtlayın.
  3. Okula gidiş ve geliş saatleri hakkında bilgi verin. Okula kim bırakacak ve kim alacak bu konularda çocuğunuzla konuşun.
  4. Okulda sadece çocukların olduğu, anne ve babalarının işe gittiğini çocuğunuza anlatın.
  5. Okulun oyun, arkadaş ve eğitim yeri olduğunu anlatın, ancak aşırı abartılı cümleler kurmayın.
  6. Çocuğunuzun anaokulunu reddetmesi durumunda, büyükanne/büyükbaba gibi aileden birinin çocuktan yana tutum göstermesi, ona güç verir ve tepkisini büyütür. Okula gidiş tüm aile bireyleri tarafından desteklenmeli ve aile bireyleri uyum içinde olmalıdır.
  7. İlk günlerde çocuğa çok soru sormak, ne yediği ile ilgilenmek çocuğun uyumunu bozabilir. Sadece ”Günün nasıl geçti?” diyerek kendisinin anlatması beklenilmelidir. (Çocuğunuzun durumuyla ilgili istediğiniz sıklıkta telefon ederek direkt kurumdan bilgi almak daha sağlıklı olacaktır).
  8. Başlangıç için arkadaşlarına değil öğretmenine alışması önemlidir: Bu nedenle ilk sıcak iletişim öğretmeni ile kurulmalıdır. Öğretmeni, uyum süreci tamamlandıktan sonra diğer çocuklarla tanışması ve kaynaşması için ona yardımcı olacaktır.
  9. İlk gün kontrolü çocuğunuzda olsun. Bırakın istediği kiyafeti giysin, süreci o yönetsin.

 

Çocuğunuzun okul hayatına yumuşak bir geçişle başlaması dileğiyle.

Uzm. Klinik Psikolog Saliha Türksöz Kaplan