Yazılarım

Yazılarım

ERKEN BOŞALMA

Uzun yıllar vajinal girişten önce, girişte veya hemen sonra (3dk dan daha kısa sürede) boşalma olarak tanımlanmakta iken artık süre tanımından bağımsız boşalma kontrolünün sağlanamaması olarak kısaca tanımlanabilir. İlk kez cinsel ilişkide bulunan genç erkeklerde ya da cinsel birleşme tecrübesi olmayan erkeklerde daha sıktır. Sonradan çoğu erkek cinsel ilişki sırasında boşalma kontrolü geliştirebilir. Boşalma kontrolü öğrenilebilir bir farkındalıktır. Cinsel terapinin kurucuları Masters ve Johnson erken boşalmayı, cinsel ilişkinin %50 sinde eşin doyuma ulaşmasına kadar boşalmayı uzatabilme olarak tanımlanmıştır. Bu tanımlama tamamen erkek odaklı olması, kadın kaynaklı faktörlerin göz ardı edilmesi ve beklentiyi yükseltmesi ve beraberinde yetersizlik duygusu yaratabilmesi nedeniyle artık kabul görmemektedir.

Erken boşalma sıklıkla aktif cinsel yaşamın başından beri vardır. Ergenlikte hızlı mastürbasyon öyküsü, bazen suçluluk duygusu ile yapılan mastürbasyon öyküsü vardır. İlerleyen yıllarda boşalma kontrolü öğrenilmiş olmasına rağmen stresli zamanlarda gerçekleşen cinsel ilişkide ve ilişki sıklığı arası açıklığında geçici olarak ikincil erken boşalma sorunu gelişebilmektedir. Erken boşalma sorunu olan erkeklerin birçoğu mastürbasyon sırasında ve yoğun ön sevişme sırasında cinsel birleşme olmadıkça boşalma süresini uzatabilmektedir.

Erken boşalma da tedavinin amacı boşalma kontrolünün sağlanabilmesi ve kişinin istediği zamanda ve haz duygusunda kayıp olmaksızın boşalmasının sağlanmasıdır. Tedavisi boşalma kontrolünün öğrenilebilmesini sağlayan cinsel terapidir. Yan etki olarak boşalmayı geciktiren ilaçların bu amaçla kullanılması, sürdürülebilirliği olmadığı ve diğer yan etkiler nedeniyle önerilmez.

 

Dr. Hatice ALKAN AKDAĞ