Kategori: Uncategorized

KAYGI BOZUKLUKLARI

KAYGI (ANKSİYETE) BOZUKLUĞU
Kaygı, günlük yaşamımızda sorunlarla başedebilmek için hazırlıklı olmamızı, bir tehlike anında hızlıca tepki vererek kurtulmamızı sağlayan olağan bir duygudur. Hafif ve başedilebilir düzeydedir. Herkes değişik konularda, farklı düzeyde kaygı duyabilir.
Kaygı bozukluğu ise, aşırı, sürekli ve içinde bulunulan durumla uyumsuz bir endişe halidir. Bu aşırı endişe hali kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Her durumda felaket senaryoları düşüncelere hakim olur, iş, para ve aile ilgili konular sıklıkladır. Yaşam boyu nerdeyse her 100 kişiden 5-6 sı etkilenir. Kişi endişelerinin aşırılığının farkındadır ancak denetleyemez ve sakinleşemez. Uyku bozuklukları, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, tepkisellik sıklıkla eşlik eder.
Kaygı (Anksiyete) BozuKluğu tedavi edilebilir bir hastalıktır. İlk yapılması gereken bir psikiyatri uzmanına başvurmaktır. İlk başvuruda kapsamlı bir psikiyatrik değerlendirmenin yanı sıra, bu belirtilerin herhangi bir fiziksel hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bazı incelemeler yapılır. Psikoterapi ya da ilaç tedavileri uygulanabilir. Bu yöntemlerden birinin ya da birlikte uygulanmasının etkin olduğu gösterilmiştir. Hangi tür tedavinin size uygun olabileceğine doktorunuzla birlikte karar vermek yerinde olacaktır. Bir kişi için uygun olan bir tedavi, diğeri için uygun olmayabilir.

Sitemize Hoşgeldiniz.

Ben Doktor Hatice Alkan Akdağ sitemize hoşgeldiniz. 2006 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinden uzmalığımı aldıktan sonra başladığım iş hayatımda rotasyoner olarak GATA Çocuk ve Ergen Psikiyatri Kliniği, Ankara Alkol Ve Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi Ve Eğitim Merkezi (AMATEM) ve ANEAH Nöroloji Kliniklerinde çalıştım. En son Bursa devlet hastanesinde psikiyatrist olarak hastalarımı tedavi etmekteyken özel klinik açmaya karar verdim, hastalarıma daha profesyonel bir tedavi hizmeti sunmak için özel kliniğimi açmış bulunuyorum. Sitemizde psikiyatri, bağımlılık, cinsel terapi, psikoterapi v.b konularda yazmış olduğum makalelere ulaşabiliriz, dilerseniz yukarda belirtilmiş olan telefon numaralarından bana ulaşabilir soru ve sorunlarınıza dair bilgiler alabilirsiniz.

Klinik eğitimlerimin yanı sıra tamamladığım psikoterapi eğitimleri;

-Kognitif ve davranış terapileri kuramsal eğitimi (BDT) (Mart 2007- Temmuz 2008, 42 saat) Doç. Dr. Hakan Türkçapar

-Beck enstitüsü bilişsel davranışçı terapi eğitimi (Nisan 2009 Antalya)

-Cinsellik ve Cinsel Tedaviler Eğitimi, 144 Saat teorik, 96 saat süpervizyon (CETAD, 2011-2013)

-Aile Terapisinin Temelleri (2014-Haziran 2015, 60 saat) Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç

-Duygu Odaklı Evlilik ve Çift Terapisi, Teorik ve Uygulamalı Eğitimi (2016, 84 saat) Doç. Dr. Cebrail Kısa

– Travma ile İlişkili Ruhsal Bozukluklarda EMDR (2017, Doç. Dr. Burhanettin Kaya)

– Türk Psikiyatri Derneği: Psikiyatrik tedavilerde doğabilecek ceza sorumluluğu 2010