Kategori: <span>Uncategorized</span>

Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda MOXO Uygulaması

Dikkat; aklımızda ve etrafımızda birçok şey akıp giderken istediğimiz şeye odaklanabilmektir. Sadece çevresel uyaranların çeldiriciliği değil boş ve sessiz bir odada bile boşluk, sessizlik ve zihnimizden geçenler dikkatimizi dağıtabilir. Çünkü dikkat ilgi ve tercihlerimizle ilgili sinir sistemimizin karmaşık network sisteminin dengesiyle oluşur. Dikkati ölçmek için pek çok test uygulanmaya çalışılmakla birlikte objektif ölçüm hassas ve zordur. Biyolojik markerı (işaretleyicisi) , radyolojik markerı yoktur. bu nedenle dikkat eksikliği tanısı klinik bilgi, gözlem ve bunları destekleyen objektif testlerin bir sonucu olarak konulur.
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ; Dikkatsizlik, dürtüsellik, zamanlama sorunu ve hiperaktivite ile karakterizedir. Çocuklarda klinisyen gözlemi, ebeveyn gözlemi ve öğretmen gözleminin yanısıra bilgisayarlı devamlı performans testleri bir arada değerlendirilerek tanıya ulaşılır. Bilgisayarlı devamlı performans testlerinin genel prensibi kişinin/çocuğun hedefe yanıt vermesi, hedef olmaya yanıt vermemesi, dürtüsel yanıtları ve yanıt verme süresinin takibidir. Kliniğimizde objektif değerlendirme d-CPT Sürekli Performans Testi (MOXO testi) ile yapılmaktadır. Çocuk formu 6-12 yaş arasında 15 dk süren erişkin formu 18.5 dk süren bir testtir. Dikkat, zamanlama, dürtüsellik, hiperaktivete düzeyleri, bozulma varsa bozulmanın şiddeti, işitsel ve görsel uyaranların bu parametrelere olan etkisi değerlendirilmektedir.
Kişiden alınan bilgiler, (çocuk yaş grubunda aile ve öğretmenin gözlemleri), yapılan ruhsal durum muayenesi, klinik değerlendirme ve d-CPT testi sonuçları bir arada değerlendirilerek bir rapor hazırlanmakta ve elde edilen bulgular doğrultusunda tedavi ve öneriler sunulmaktadır.

Uzm. Dr. Hatice ALKAN AKDAĞ

Covid-19 Güncellemesi

Kliniğimizde tüm yüzeylerin dezenfeksiyon işlemleri düzenli olarak yapılmaktadır.

Sürekli havalandırma sağlanmakta, danışanlar arasında temizlik için 10-15 dakikalık boşluklar oluşturulmaktadır.

Her danışan sonrasında kapı kolları ve temas edilen yüzeyler için özel dezenfektanla temizleme işlemi uygulanmaktadır.

Kliniğe girişte ateş ölçümü yapılmaktadır.

Bekleme salonu, lavabo, çocuk oyun terapi odası ve sekreteryada dezenfektan bulunmaktadır.

Bekleme salonunda maske ile beklenmekte, maske kliniğimizce temin edilmektedir.

Covid pozitif veya şüpheli danışanlarımızın görüşmeleri online olarak yapılmaktadır.

KAYGI BOZUKLUKLARI

KAYGI (ANKSİYETE) BOZUKLUĞU
Kaygı, günlük yaşamımızda sorunlarla başedebilmek için hazırlıklı olmamızı, bir tehlike anında hızlıca tepki vererek kurtulmamızı sağlayan olağan bir duygudur. Hafif ve başedilebilir düzeydedir. Herkes değişik konularda, farklı düzeyde kaygı duyabilir.
Kaygı bozukluğu ise, aşırı, sürekli ve içinde bulunulan durumla uyumsuz bir endişe halidir. Bu aşırı endişe hali kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Her durumda felaket senaryoları düşüncelere hakim olur, iş, para ve aile ilgili konular sıklıkladır. Yaşam boyu nerdeyse her 100 kişiden 5-6 sı etkilenir. Kişi endişelerinin aşırılığının farkındadır ancak denetleyemez ve sakinleşemez. Uyku bozuklukları, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, tepkisellik sıklıkla eşlik eder.
Kaygı (Anksiyete) BozuKluğu tedavi edilebilir bir hastalıktır. İlk yapılması gereken bir psikiyatri uzmanına başvurmaktır. İlk başvuruda kapsamlı bir psikiyatrik değerlendirmenin yanı sıra, bu belirtilerin herhangi bir fiziksel hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bazı incelemeler yapılır. Psikoterapi ya da ilaç tedavileri uygulanabilir. Bu yöntemlerden birinin ya da birlikte uygulanmasının etkin olduğu gösterilmiştir. Hangi tür tedavinin size uygun olabileceğine doktorunuzla birlikte karar vermek yerinde olacaktır. Bir kişi için uygun olan bir tedavi, diğeri için uygun olmayabilir.

Sitemize Hoşgeldiniz.

Ben Doktor Hatice Alkan Akdağ sitemize hoşgeldiniz. 2006 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinden uzmalığımı aldıktan sonra başladığım iş hayatımda rotasyoner olarak GATA Çocuk ve Ergen Psikiyatri Kliniği, Ankara Alkol Ve Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi Ve Eğitim Merkezi (AMATEM) ve ANEAH Nöroloji Kliniklerinde çalıştım. En son Bursa devlet hastanesinde psikiyatrist olarak hastalarımı tedavi etmekteyken özel klinik açmaya karar verdim, hastalarıma daha profesyonel bir tedavi hizmeti sunmak için özel kliniğimi açmış bulunuyorum. Sitemizde psikiyatri, bağımlılık, cinsel terapi, psikoterapi v.b konularda yazmış olduğum makalelere ulaşabiliriz, dilerseniz yukarda belirtilmiş olan telefon numaralarından bana ulaşabilir soru ve sorunlarınıza dair bilgiler alabilirsiniz.

Klinik eğitimlerimin yanı sıra tamamladığım psikoterapi eğitimleri;

-Kognitif ve davranış terapileri kuramsal eğitimi (BDT) (Mart 2007- Temmuz 2008, 42 saat) Doç. Dr. Hakan Türkçapar

-Beck enstitüsü bilişsel davranışçı terapi eğitimi (Nisan 2009 Antalya)

-Cinsellik ve Cinsel Tedaviler Eğitimi, 144 Saat teorik, 96 saat süpervizyon (CETAD, 2011-2013)

-Aile Terapisinin Temelleri (2014-Haziran 2015, 60 saat) Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç

-Duygu Odaklı Evlilik ve Çift Terapisi, Teorik ve Uygulamalı Eğitimi (2016, 84 saat) Doç. Dr. Cebrail Kısa

– Travma ile İlişkili Ruhsal Bozukluklarda EMDR (2017, Doç. Dr. Burhanettin Kaya)

– Türk Psikiyatri Derneği: Psikiyatrik tedavilerde doğabilecek ceza sorumluluğu 2010